Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon, cansız maddeler üzerinde bulunan patojen mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir.  Dezenfeksiyon için fiziksel veya kimyasal yöntemler kullanılır. Evinizi veya iş yerinizi tamamen mikroorganizmalardan kurtarmak için yapabileceklerinizin başında dezenfeksiyon gelir.

  • Yüksek düzey dezenfeksiyon; bazı bakteri sporlarını içeren geniş mikroorganizma populasyonuna  etkilidir.
  • Orta düzey dezenfeksiyon; mikrobakteriler, virüsler, mantarlar ve bakteriler üzerinde etki gösterir.
  • Düşük düzey dezenfeksiyon; mantarlar, zarflı virüsler üzerinde etkili olan dezenfeksiyon yöntemidir.

Dezenfeksiyon işlemi nerelere yapılmalıdır?

Dezenfeksiyon işleminin uygulandığı alanlar ağırlıklı olarak sağlık sektörü ve hizmet sektörü olmasının yanında eğitim kurumları, oteller, fabrikalar, siteler kısaca virüsün temaslı olabileceği her yerde dezenfeksiyon işlemi olmalıdır.

Dezenfeksiyon işlemi nasıl yapılır?

Dezenfeksiyon işlemi termal veya soğuk sisleme cihazları kullanılmak suretiyle konuyla alakalı bilgili,donanımlı ve sağlık bakanlığı işlem uygulama belgesine sahip kurumlar veya personel tarafından uygulanmalıdır. Kullanılacak ürünler sağlık bakanlığı onaylı kimyasal dezenfektan içeren ilaçlar olmalıdır. Uygulama yapan bireyler her türlü kimyasal yan etkiye karşı hazırlıklı olmalı gerektiğinde sağlık personeli doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Uygulama sonrası işlem yapılan alanı kullanacak bireylere işlemle alakalı doyurucu bilgilendirme yapılmalıdır.

Tüm dezenfeksiyon sorunlarınız ve yöntemlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın ya da bilgi formu iletin.

Görüşmeye Başla
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?